# چیدمان‌ها

منظور از چیدمان یا Layout تعیین مکان و سایز آیتم‌های اطلاعاتی مختلف شما در صفحه‌ی نمایشگر است. در این بخش نشان داده می‌شود که چگونه می‌توان با کمک اینفو‌آیتم‌هایی که تعریف کرده‌اید، چیدمان‌های دلخواه را ایجاد نمود.

چیدمان‌های ایجاد شده در بخش زمان‌بندی نمایشگر‌ها استفاده خواهند شد.

# تعریف و ایجاد چیدمان

برای ایجاد چیدمان جدید، در پنل کاربری در بخش چیدمان‌ها، چیدمان مورد نظر را با نام دلخواه ایجاد نمایید. سعی شود که نام چیدمان‌ها متناسب با محتوا و یا کاربرد انتخاب شود. در صفحه‌ی‌ زمان‌بندی، چیدمان با این نام شناخته خواهد شد.

# مدیریت، ویرایش و حذف چیدمان

با مراجعه به پنل چیدمان‌ها، در قسمت لیست چیدمان‌ها از طریق دکمه‌های مربوطه نام هر چیدمان را می‌توان ویرایش و یا آن را حذف نمود.

همچنین برای مدیریت هر چیدمان نیز از دکمه مربوطه در همین قسمت می‌توان استفاده نمود.

نکته

اگر چیدمانی در یک یا چند زمان‌بندی در حال استفاده باشد، امکان حذف آن وجود ندارد.

# ایجاد کپی از چیدمان

شما توسط دکمه کپی چیدمان در لیست چیدمان‌ها می‌توانید از چیدمانی که قبلاً تهیه کرده‌اید نسخه‌ی جدیدی ایجاد نمایید.

نکته

از آنجا که در بیشتر مواقع چیدمان‌ها با هم تفاوت‌های کوچک دارند و ایجاد یک چیدمان جدید اغلب وقت‌گیر است، استفاده از این امکان می‌تواند کمک زیادی به شما برای ایجاد سریع چیدمان‌های متنوع بکند.

# چیدمان پیش‌فزض

چیدمان پیش‌فرض چیدمانی است که در صورت یافت نشدن زمان‌بندی برای نمایشگر آن چیدمان نمایش خواهد داده شد.

اولین چیدمانی که تعریف می‌گردد به صورت خودکار چیدمان پیش‌فرض شما خواهد بود، ولی می‌توانید توسط دکمه «چیدمان پیش‌فرض» چیدمان دل‌خواه خود را پیش‌فرض نمایید و یا از حالت پیش‌فرض درآورید.

نکته

اگر احتیاج به زمان‌بندی ندارید و همه نمایشگرهای شما یک چیدمان را نمایش می‌دهند، می‌توانید به تعیین چیدمان پیش‌فرض اکتفا کرده و مجبور به تعیین زمان‌بندی نیستید.

# صفحه‌ی مدیریت چیدمان

بعد از تعریف چیدمان و یا با کلیک کردن برروی دکمه مدیریت چیدمان در قسمت لیست چیدمان‌ها، صفحه‌ی مدیریت چیدمان (تصویر زیر) باز می‌شود.

ابزارهای کنترلی بالا و راست صفحه‌ی چیدمان

  • تعیین نسبت تصویر و رزولوشن نمایشگر
  • تمام صفحه کردن چیدمان
  • حذف، اضافه کردن صفحه جدید
  • انتخاب صفحه
  • مدیریت ترنزیشن صفحه
  • سوییچ کردن بین لایه اول و دوم صفحه‌ی چیدمان

نکته

تنظیمات مربوط به نسبت تصویر و رزولوشن نمایشگر، تنها برای کمک به چیدمان راحت‌تر آیتم‌ها برای نمایشگر مدنظر هستند. خروجی ساینیج برروی نمایشگر بدون توجه به این تنظیمات به صورت تمام صفحه خواهد بود.

از نوار بالای صفحه‌ی مدیریت می‌توانید اینفوآیتم‌هایی را که از قبل تعریف کرده‌اید با انتخاب آن اینفو‌آیتم و کلیک کردن برروی دکمه قرمز + به صفحه‌ چیدمان اضافه کنید.

می‌توان اینفو‌آیتم‌های اضافه شده به صفحه‌ی چیدمان را به مکان دلخواه کشید و یا سایز آن‌ها را با گرفتن گوشه‌ اینفوآیتم‌ها تغییر داد.

همچنین برروی هر اینفوآیتم در صفحه چیدمان سه دکمه در نظر گرفته شده که از طریق آن‌ها می‌توان اینفوآیتم را از صفحه‌ی چیدمان حذف نمود یا مستقیماً وارد صفحه‌ مدیریت آن اینفوآیتم شد و اطلاعات آن اینفوآیتم را بروزرسانی نمود و یا استایل اینفوآیتم‌ را تنظیم کرد.

نکته

در‌ صورتیکه تنها اطلاعات متنی ساده و یا تصویر تکی را می‌خواهید به چیدمان خود اضافه کنید، می‌توانید به جای تعریف اینفوآیتم از دکمه «اضافه کردن باکس ساده به چیدمان» استفاده کنید. به کمک ویرایشگر متن، تنظیمات استایل و تصویر پس‌زمینه این باکس می‌توانید متن و یا تصویر این باکس را به دل‌خواه خود مدیریت کنید.

# صفحه‌بندی و ترنزیشن بین صفحات

هر چیدمان شما می‌تواند از تعداد نامحدودی از صفحات تشکیل شده باشد. ترنزیشن و جابه‌جایی بین این صفحات می‌تواند براساس گذشتن زمانی که شما تعیین می‌کنید و یا در صورت اتمام پخش ویدیو در صفحه‌ی حاضر انجام گیرد.

منوهای اضافه‌کردن صفحه‌ی جدید، انتخاب و مدیریت ترنزیشن صفحه در نوار ابزار بالای چیدمان قرار دارد.

# لایه‌ها

هر صفحه در چیدمان دارای دولایه اول و دوم است، برای سوییچ بین لایه‌ها از دکمه مربوطه در نوار ابزار بالای چیدمان استفاده کنید.

# تنظیمات استایل اینفوآیتم

تنظیمات عمومی استایل اینفوآیتم شامل موارد زیر می‌شوند:

سایز و مکان اینفوآیتم

رنگ یا تصویر پس‌زمینه اینفوآیتم

تنظیمات حاشیه اینفوآیتم

انتخاب فونت، سایز فونت و رنگ فونت اینفوآیتم.

انتخاب جهت متن (فارسی یا انگلیسی)

انتخاب سرعت نمایش در اینفوآیتم (برای مثال سرعت اسلایدر در اینفوآیتم گالری تصاویر)

کشیده‌شدن یا نشدن اینفوآیتم برای پُر‌کردن فضای چیدمان

نکته

در اینفوآیتم‌های اخبار و آر‌اس‌اس با تغییر نوع نمایش به زیرنویس در پنل تنظیمات استایل، اخبار و یا آراس‌اس شما به صورت زیرنویس نمایش خواهد داده شد. با این روش می‌توانید زیرنویس به تعداد دل‌خواه در هر مکان و با هر سایزی به چیدمان خود اضافه کنید.

# نوار ابزار صفحه مدیریت چیدمان

امکانات نوار ابزار زیرین صفحه‌ی مدیریت چیدمان از قرار زیر هستند:

۱- انتخاب رنگ پس‌زمینه صفحه‌ی ساینیج

۲- انتخاب تصویر پس‌زمینه صفحه‌ی ساینیج

نکته

تصویر پس‌زمینه در هر سایزی که باشد،کشیده شده و تمام صفحه‌ی ساینیج را می‌پوشاند، برای داشتن جلوه بصری مناسب، تصویر پس‌زمینه با توجه به سایز و رزولوشن نمایشگر انتخاب شود.

۳- انتخاب تصویر رویه صفحه‌ی ساینیج

تصویر رویه، تصویری است که برخلاف تصویر پس‌زمینه می‌تواند روی اینفوآیتم‌ها قرار گیرد.

نکته

تصویر رویه در هر سایزی که باشد،کشیده شده و تمام صفحه‌ی ساینیج را می‌پوشاند، برای داشتن جلوه بصری مناسب، تصویر پس‌زمینه با توجه به سایز و رزولوشن نمایشگر انتخاب شود.

نکته

می‌توان تصویر رویه‌ای انتخاب نمایید که تمام آن به غیر ناحیه‌ی مشخصی از آن کاملاً شفاف (Transparent) باشد.

۴- پخش موسیقی یا صوت

برای انتخاب پِلی‌لیست موسیقی یا صوت پس‌زمینه از این منو استفاده کنید. می‌توانید از بین اینفوآیتم‌های موسیقی که از قبل تعریف کرده‌اید، اینفوآیتمی برای چیدمان خود انتخاب نمایید.

۵- انتخاب زیر نویس خبری

می‌توان از بین اینفوآیتمی‌های خبری یا آراس‌اس که از قبل تعریف شده‌اند زیرنویس خبری را برای صفحه‌ی ساینیج و یا کیوسک انتخاب نمود.

۶- تنظیمات کیوسک

از این قسمت می‌توانید تنظیمات و منو‌بندی کیوسک لمسی خود را انجام دهید.

نکته

تنظیمات کیوسک تنها مربوط به کیوسک‌های لمسی می‌باشد، برای اطلاعات بیشتر به چیدمان برای کیوسک مراجعه کنید.

۷- پیش‌نمایش چیدمان

۸- ذخیره و پیش‌نمایش چیدمان در تب جدید

با استفاده از پیش نمایش چیدمان می‌توان خروجی چیدمان را بررسی نمود.

نکته مهم

آدرس وب تولید شده توسط دکمه پیش‌نمایش تنها برای مدتی فعال خواهد بود و سپس باطل می‌گردد. از آدرس تولید شده برای نمایش چیدمان برروی نمایشگر ساینیج استفاده ننمایید.

۹- ذخیره چیدمان

۱۰- ذخیره و بستن چیدمان

# پیش‌نمایش چیدمان برای نمایشگر با ابعاد و رزولوشن دلخواه

برای دیدن و تست چیدمان خود برای هر نمایشگری با ابعاد و رزولوشن دلخواه می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

۱- برروی دکمه پیش‌نمایش کلیک کنید تا پیش‌نمایش شما در تَب جدیدی از مرورگر باز شود.

۲- با استفاده از دکمه F12 یا از منو اصلی مرورگر، developer tools مرورگر را باز نمایید.

۳- با دکمه‌های ترکیبی Ctrl+Shift+M وارد حالت تنظیم رزولوشن نمایشگر شوید.

۴- رزولوشن دلخواه خود را وارد نمایید.

۵- یکبار صفحه را رِفرِش کنید.

# چیدمان برای کیوسک

برای انجام چیدمان برای کیوسک از دکمه تنظیمات کیوسک از نوار ابزار پایینی چیدمان استفاده کنید.

از طریق پنلی که باز می‌شود شما می‌توانید محتویات بخش‌های مختلف برنامه کیوسک خود را تعیین و همچنین تنظیمات کیوسک خود را مدیریت نمایید.

علاوه بر انتخاب لوگو‌ها، رنگ غالب، زبان پیش‌فرض، ارتفاع پنل‌ تبلیغات و سایر تنطیمات استایل و عملیاتی کیوسک، محتوای سه ناحیه، که در تصویر مشخص گردیده‌اند را از طریق پنل تنظیمات ‌میتوان کنترل نمود:

۱- پنل تبلیغات برنامه

پنل تبلیغات برنامه کیوسک قابلیت نمایش صفحات وب، گالری تصاویر به صورت اسلایدشو و پخش ویدیو را داراست.

جهت انتخاب اینفوآیتم مورد نظر برای نمایش در قسمت پنل تبلیغات کیوسک، در قسمت «انتخاب آیتم پنل تبلیغات» از منوی پایین افتادنی، اینفوآیتم گالری، ویدیو و یا وب‌و‌یو مورد نظر را انتخاب نمایید.

نکته

جهت نمایش ساینیج بررروی پنل تبلیغات، می‌توانید اینفوآیتم وب‌ویویی تعریف کرده و آدرس وب آن را برروی لینک api نمایشگر دیگری قرار دهید و سپس این وب‌ویو را در چیدمان در قسمت پنل تبلیغات ثبت نمایید.

اخطار

توجه نمایید که دراین صورت دو api شما استفاده خواهند شد، یکی مربوط به برنامه کیوسک و دیگری مربوط به نمایشگر ساینیج دوم در پنل تبلیغات.

۲- منوبندی اصلی برنامه

برای انتخاب منو‌بندی اصلی برنامه کیوسک، از منو افتادنی «انتخاب منو اصلی»، از بین اینفو‌آیتم‌هایی که از قبل تعریف کرده‌اید، منو‌بندی اصلی مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

نکته

هر منو از منوبندی اصلی می‌تواند به یک منوبندی فرعی متصل گردد. بدین طریق می‌توانید منو‌های تو‌درتو ایجاد نمایید.

۳- زیرنویس

برای کنترل زیرنویس برنامه کیوسک، از منو افتادنی «انتخاب آیتم زیرنویس خبری» استفاده نمایید. از بین اینفوآیتم‌های خبری یا آراس‌اس که از قبل تعریف شده‌اند، می‌توانید زیرنویس خبری را برای برنامه کیوسک انتخاب کنید.

آخرین ویرایش: 1400/01/07 15:23:29