# اپلیکیشن‌های کیوسک و ساینیج تعاملی

توسط سامانه سوپر ساینیج اِلفی لایو می‌توان اپلیکیشن‌های کیوسک‌های لمسی را مدیریت نمود. اپلکیشن‌هایی که توسط سامانه قابل مدیریت هستند به دو دسته تقسیم می‌گردند:

۱- ساینیج تعاملی

۲- برنامه کیوسک کندو

# ساینیج تعاملی

توسط امکانات پنل چیدمان می‌توان اپلیکیشن‌های تعاملی دلخواه را با قابلیت‌های متنوع ایجاد نمود. ساینیج تعاملی از امکانات صفحه‌بندی در چیدمان بهره می‌گیرد، بدین صورت که هر صفحه از چیدمان یک صفحه از اپلیکیشن را تشکیل می‌دهد و جا‌به‌جا شدن بین این صفحات توسط تنظیمات اینفوآیتم‌ها در چیدمان صورت می‌گیرد. تصویر یک نمونه اپلیکیشن ساینیج تعاملی در زیر آمده است.

برای ساخت چنین اپلیکیشنی که از چهار منو تشکیل شده است، در چیدمان پنج صفحه باید ایجاد کرد. صفحه‌ی اول، صفحه‌ی خانه اپلیکیشن است که منو‌هایی که به کمک آن‌ها کاربر به صفحات دیگر منتقل می‌شود در این صفحه قرار می‌گیرد. چهار صفحه‌ی دیگر محتویات این منو‌ها را تشکیل می‌دهند. برای راهنمای مدیریت صفحات به صفحه‌بندی در چیدمان مراجعه نمایید.

برای ساخت منویی که کاربر با لمس و یا کلیک به صفحه‌ی دیگری منتقل گردد می‌توان باکس ساده‌ای را به صفحه اضافه کرد و از طریق تصویر پس‌زمینه، آیکونی برای آن منو تعریف نمود. همچنین از صفحه‌ی تنظیمات هر اینفوآیتم یا باکس ساده‌ نیز، در تب سایر تنظیمات آن می‌توان اَکشن لمس یا کلیک کاربر را تعریف نمود.

ضمناً در همین صفحه می‌توان در صورت نیاز نوع نمایش اینفوآیتم را تغییر داد. برای مثال اینفوآیتم گالری ویدیو دارای دو نوع نمایش پیش‌فرض و تعاملی می‌باشد که در حالت پیش‌فرض ویدیوها به ترتیب به صورت خودکار نمایش داده می‌شوند و در حالت تعاملی کاربر می‌تواند بین ویدیوها جا‌بجا گردد و ویدیویی را پخش نماید. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع نمایش اینفوآیتم‌ها به تنظیمات اینفوآیتم مراجعه کنید.

صفحات داخلی یک اپلیکیشن هم مانند صفحه اول با کشیدن اینفوآیتم‌های مورد نظر به درون چیدمان و تنظیم نمودن رفتار آن‌ها قابل طراحی هستند. می‌توان برای این صفحات نیز دکمه‌‌ای را برای بازگشت به خانه و یا صفحه‌ی قبل مانند منو‌های صفحه‌ی خانه طراحی نمود.

برای بازگشت اپلیکیشن به صورت خودکار به خانه در صورتیکه توسط کاربر، اپلیکیشن در صفحات داخلی رها گردیده است، می‌توان در پنل تنظیمات هر صفحه زمانی را برای بازگشت به صفحه‌ی اول در صورت عدم فعالیت کاربر مشخص نمود.

# برنامه کیوسک کندو

برنامه کندو برنامه‌ای تحت ویندوز ۱۰ است که اختصاصی برای کیوسک‌های لمسی طراحی شده است. این برنامه بر روی کیوسک‌های اِلفی به صورت پیش‌فرض نصب و تنظیم می‌گردد و قابل دریافت و نصب توسط کاربر نیست. این برنامه این قابلیت را به کاربران خود می‌دهد که بدون دانش طراحی با انجام تنظیمات ساده‌ای از داخل پنل سوپر ساینیج اِلفی لایو، اپلیکشنی سفارشی و حرفه‌ای طراحی و استفاده نمایند.

تنظیمات مربوط به این برنامه مانند ساینیج تعاملی در همان پنل مدیریت چیدمان صورت می‌گیرد. با این تفاوت که به جای چیدن اینفوآیتم‌ها، کاربر باید تنظیمات کیوسک خود را از طریق منو مربوطه که به نام «تنظیمات کیوسک» در نوار پایین پنل مدیریت قرار دارد انجام دهد.

با ورود به پنل تنظیمات کیوسک، کاربر به راحتی می‌تواند لوگو برنامه، ویدیوهای پنل تبلیغات کیوسک، منو‌بندی برنامه و سایر تنظیمات دیگر را ثبت نماید. با ثبت این تنظیمات، کیوسک‌هایی که در پنل زمان‌بندی این چیدمان برایشان ثبت شده است، اپلیکیشن طراحی شده را نمایش خواهند داد و با هر تغییری در هر کدام از آیتم‌ها و یا تنظیمات به صورت خودکار بروز می‌گردند.

تصویر نمونه تنظیمات کیوسک و تصاویر اپلیکیشن خروجی در زیر آمده است.

# منوبندی

برای ایجاد منو‌های برنامه کیوسک ابتدا باید توسط اینفوماژول‌های «منو‌بندی اصلی» و «منو‌بندی فرعی» منوهای برنامه تعریف گردند، سپس باید در قسمت تنظیمات کیوسک در چیدمان مربوطه یک منو‌بندی اصلی را انتخاب نمود.

هر منوی تعریف شده در منو‌بندی اصلی به یکی از اینفو‌آیتم‌هایی که از قبل تعریف شده‌اند می‌تواند متصل گردد. می‌توان به تعداد دلخواه منو تعریف نمود و همچنین در انتخاب نام منو‌ها، آیکون منو‌ها و رنگ‌بندی آن‌ها نیز آزاد هستید.

نکته

منوهایی که با جایگذاری دقیق تعریف نشده‌اند، به صورت خودکار و با ترکیب مشخص شده در پنل تنظیمات کیوسک چیدمان به صورت ستونی و یا ردیفی با تعداد ستون و یا ردیف مشخص شده در محل پنل منوهای اپلیکیشن ایجاد خواهند گردید.

نکته

بعضی از اینفوآیتم‌ها می‌توانند نمایش‌های متنوعی داشته باشند، مانند اینفوآیتم نوبت‌دهی که به صورت صدور نوبت، نمایش نوبت و یا نظرسنجی باجه‌ها قابل نمایش است. در این صورت با انتخاب این نوع اینفوآیتم‌ها گزینه‌ای برای انتخاب نوع نمایش فعال می‌گردد.

برای ایجاد منو‌بندی برای یک منو اصلی (ایجاد زیر منو) از اینفوماژول «منوبندی فرعی» می‌توان استفاده نمود. هر منو تعریف شده در منو‌بندی فرعی به یکی از اینفو‌آیتم‌هایی که از قبل تعریف شده‌اند می‌تواند متصل گردد. بعد از ایجاد منو‌بندی فرعی آن را به یک یا چند منو از منوبندی اصلی می‌توان متصل نمود. نمونه تنظیمات برای ایجاد یک زیر منو و خروجی آن در زیر آمده است.

نکته

منو تنها می‌تواند به اینفو‌آیتم‌هایی که مناسب کیوسک هستند متصل گردد.

نکته

منو‌های منو‌بندی فرعی نمی‌توانند به منو‌بندی اصلی یا منوبندی فرعی‌ دیگری متصل گردند.

نکته

بعضی از اینفوآیتم‌ها می‌توانند نمایش‌های متنوعی داشته باشند، مانند اینفوآیتم نوبت‌دهی که به صورت صدور نوبت، نمایش نوبت و یا نظرسنجی باجه‌ها قابل نمایش است. در این صورت با انتخاب این نوع اینفوآیتم‌ها گزینه‌ای برای انتخاب نوع نمایش فعال می‌گردد.

آخرین ویرایش: 1402/02/27 13:29:45